Głównej zawartości

Stargardzcy policjanci zachęcają do oddawania krwi. Okazja ku temu będzie już jutro – 21 lipca (czwartek) przy budynku Komendy Powiatowej Policji w Stargardzie. Krew będzie można oddać w specjalnie przystosowanym do tego autobusie, w godzinach od 9:00 do 13:00.

W okresie wakacyjnym zapotrzebowanie na krew w szpitalach wzrasta. Krwiodawcy, którzy regularnie oddają krew, wyjeżdżają na wakacje, nie ma też studentów i uczniów. Niestety, liczba wypadków w tym okresie wcale nie maleje.

- Stąd też apelujemy do wszystkich ludzi dobrej woli, do tych, którzy mogą i chcieliby oddać krew, aby pomóc drugiemu człowiekowi, bo krew jest naprawdę potrzebna i ratuje życie – zachęcają policjanci.

Krew może oddawać osoba zdrowa w wieku 18-65 lat, która waży ponad 50 kg. Każdy, kto zgłasza się do oddania krwi, powinien być zdrowy, wypoczęty, wyspany oraz być po zjedzeniu lekkostrawnego i niskokalorycznego posiłku; powinien też wypić około 1,5 litra płynów w ciągu doby.

Oddawanie krwi jest w pełni bezpieczne. Należy mieć przy sobie dokument tożsamości ze zdjęciem, numerem PESEL i adresem, na miejscu trzeba też wypełnić szczegółowy kwestionariusz, który zawiera pytania dotyczące stanu zdrowia.

Do oddania krwi kwalifikuje lekarz po zmierzeniu ciśnienia i przeprowadzeniu wywiadu; przed oddaniem krwi pobierana jest próbka, badany jest poziom hemoglobiny. Każdy dawca otrzymuje posiłek regeneracyjny.

źródło: KPP Stargard