Głównej zawartości

Stargardzka policja apeluje o noszenie odblasków, które mogą uratować nam życie. Ślisko, ciemno, niebezpiecznie - tak w trzech słowach scharakteryzować można jesienne warunki drogowe. W ostatnim czasie, na terenie powiatu stargardzkiego doszło do kilku potrąceń pieszych. Brak elementów odblaskowych sprawia, że dla kierowców samochodów, piesi i rowerzyści są niewidoczni.

Wraz z nastaniem jesieni gwałtownym zmianom ulegają codzienne warunki atmosferyczne, które bezpośrednio wpływają na bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego, w tym pieszych i rowerzystów. Wcześnie zapadający zmierzch, zamglenia, opady deszczu, a co za tym idzie ograniczona widoczność, sprawiają, że właśnie jesienią niechronieni uczestnicy ruchu stanowią grupę najbardziej narażoną na udział w wypadkach drogowych. W takich warunkach bardzo często kierowca dostrzega pieszego lub rowerzystę w ostatniej chwili. Niestety, tego typu sytuacje pozostawiają trwały ślad w policyjnych statystykach.   
 
Nawet najmniejszy element odblaskowy np. w postaci zawieszki do plecaka czy torebki, lub stanowiący element garderoby, poprawi naszą widoczność. Należy również pamiętać, że od 31 sierpnia 2014 r. każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Przepis nie ma zastosowania tylko wówczas, gdy pieszy znajduje się na drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub na chodniku, a także w strefie zamieszkania – tam pieszy korzysta z całej szerokości drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdem.
 
Odblaski zaleca się umieszczać na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców - wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego.
 
Warto przypomnieć, iż po zapadnięciu zmroku osoba ubrana na ciemno, bez odblasku staje się niemal niewidoczna dla kierowców nadjeżdżających pojazdów. Brak elementu odblaskowego sprawia, że kierowca dostrzega pieszego lub rowerzystę z odległości zaledwie 40 metrów. Tymczasem jeden mały odblask wystarczy, aby dystans ten zwiększyć niemal czterokrotnie!

podkom. Łukasz Famulski