Głównej zawartości

6 kwietnia br. w CKP w Stargardzie pięciu uczniów klasy czwartej technikum mechanicznego o specjalności „Operator obrabiarek skrawających” z ZS Nr 1, otrzymało certyfikaty potwierdzające zdobyte umiejętności i wiedzę w zakresie obsługi i programowania maszyn numerycznych firmy Haas CNC. Uzyskane certyfikaty z pewnością przyczynią się do łatwiejszego zdobycia pracy w zawodzie związanym z obróbką CNC.

Uzyskanie certyfikatu poprzedzone zostało szkoleniem przeprowadzonym przez Miłosza Puchniarskiego - certyfikowanego instruktora CNC Haas. Szkolenie obejmowało pięć spotkań sześciogodzinnych, na których przyszli absolwenci pogłębiali i doskonalili swoje umiejętności z obsługi oraz programowania obrabiarek sterowanych numerycznie firmy Haas. Elementem końcowym szkolenia był egzamin składający się z części teoretycznej i praktycznej przeprowadzony w obecności przedstawiciela firmy Abplanalp.

W uroczystości wręczenia certyfikatów uczestniczyli: Iwona Wiśniewska – Wicestarosta Stargardzki, Irena Agata Łucka - Członek Zarządu Powiatu oraz Paweł Matejak - Członek Zarządu firmy Abplanalp.

Jednocześnie odbyły się również kolejne warsztaty technologiczne organizowanych wspólnie z firmą Abplanalp, których tematyką były praktyczne porady dla operatorów i programistów obrabiarek na przykładzie maszyn Haas: DM-1 i ST20Y oraz oprogramowania ESPRIT CAM. Młodzież miała możliwość porozmawiania z przedsiębiorcami i technologami związanymi z przemysłem obróbki skrawaniem na tematy zawodowe oraz mogła zobaczyć w użyciu obrabiarki i narzędzia wiodących producentów technologii CNC na świecie.

Ze strony zaproszonych pracodawców pojawiły się propozycje pracy dla tegorocznych absolwentów szkolenia certyfikującego.

Tekst i foto: CKP Stargard