Zajęcia edukacji ekologicznej, warsztaty plastyczne „Ekologiczne zabawki” oraz happening na Bobrowej Polanie – to wydarzenia minionego weekendu, w których udział wzięli zarówno młodsi, jak i starsi mieszkańcy powiatu stargardzkiego. Atrakcje przygotowano w ramach projektu „Bobrowa Polana III (...)”, realizowanego przez Powiat Stargardzki przy wsparciu Proeuropejskiego Centrum Ekologicznego.

Zajęcia edukacji ekologicznej dla dzieci

W piątek Bobrową Polanę odwiedzili uczniowie z trzech gmin powiatu stargardzkiego: Suchań, Dobrzany oraz Dolice. 80 dzieci wzięło udział w prelekcjach i warsztatach, kształtujących świadomość ekologiczną. Panele edukacyjne objęły tematy takie jak: ochrona przyrody, recykling oraz odnawialne źródła energii. Uczniów zaproszono także do udziału w kreatywnych zajęciach. Podczas warsztatów plastycznych wykonywali zabawki z materiałów z odzysku. Zajęcia te poprowadziła pani Jolanta Brejdak, artysta-plastyk. Wszystkie dzieci otrzymały materiały ekologiczno-promocyjne.

Dzień Ziemi na Bobrowej Polanie

W sobotę na Bobrowej Polanie odbył się happening. Bazę edukacji ekologicznej odwiedziły rodziny z dziećmi. Przygotowano dla nich wiele atrakcji, w tym: zajęcia edukacyjno-sportowe na Edukacyjnej Leśnej Ścieżce Zdrowia, gry, zabawi i konkursy.

Proekologiczne Centrum Europejskie oraz Centrum Otwarte Drzwi, udostępnili swoje stoisko, gdzie prowadzone były zajęcia dla najmłodszych „Stolik Małego Ekologa”. Przeprowadzono także zbiórkę plastikowych nakrętek dla chorej Zuzi – akcji przyświecało hasło „Pomagamy wyjechać Zuzi na turnus rehabilitacyjny”. W zamian za nakrętki, w tzw. ekokantorze można było otrzymać rośliny doniczkowe.

Podczas happeningu zaprezentowano wystawę – upcykling zużytych opon, z których wykonano elementy do gier i zabaw. Ogłoszono również wyniki oraz wręczono nagrody zwycięzcom rajdu na orientację Eko Race. Uczestnicy imprezy mogli ogrzać się przy gorącej grochówce. Na Bobrową Polanę dotarli także uczestnicy Rowerowej Masy Krytycznej, zorganizowanej przez Stargardzkie Porozumienie Rowerowe.

Projekt „Bobrowa Polana III - podniesienie świadomości ekologicznej mieszkańców powiatu stargardzkiego” dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie.

Fot. Tadeusz Surma