Głównej zawartości

W związku z pogarszającymi się warunkami drogowymi zmniejsza się widoczność na drodze, dlatego stargardzcy policjanci w ramach działań „Odblask i światło” swoją uwagę skierowali na niechronionych uczestników ruchu drogowego oraz kierowców.

Mając na uwadze bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego, stargardzcy dzielnicowi przeprowadzili działania profilaktyczne z podopiecznymi Domu Seniora, gdzie wyjaśnili jakie zagrożenia czyhają na pieszych i rowerzystów, którzy lekceważą zasady w ruchu drogowym. Po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój widziany jest przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów, natomiast mając na sobie odblask zwiększamy tę odległość nawet do 150 metrów. Te dodatkowe metry pozwalają kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego.

Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki oraz smycze, jednak ważnie jest ich umieszczenie. Zaleca się aby usytuowane były na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców - wówczas są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego.

Podobne działania profilaktyczne z niechronionymi uczestnikami ruchu na drogach prowadzone są przez mundurowych zarówno z prewencji jak i ruchu drogowego. Jednocześnie funkcjonariusze z WRD wyczulają również kierowców na nieprawidłowości związane z oświetleniem pojazdów, a w razie konieczności eliminują z ruchu niesprawne auta.