Każdego roku w listopadzie obchodzony jest Dzień Pracownika Socjalnego. W naszym powiecie świętowano w piątek 24 listopada. Była to szczególna sposobność do przekazania wszystkim pracownikom socjalnym wyrazów uznania za zaangażowanie i wysiłek w pracy na rzecz drugiego człowieka. Na uroczystości pojawili się przedstawiciele wszystkich instytucji i organizacji, z terenu Powiatu Stargardzkiego, zajmujących się pomocą społeczną.

Aby móc w pełni docenić codzienny wysiłek pracowników socjalnych trzeba wiedzieć czym taka osoba się zajmuje.

Słysząc o osobach, których problemy zmuszają do korzystania z opieki społecznej zazwyczaj kojarzymy  z trudnościami finansowymi. Jednak sytuacje życiowe takich osób są bardzo rozmaite. Pracownik socjalny musi rozpoznawać problemy z jakimi zmaga się jego klient oraz dopasowywać formę udzielania pomocy.  Poprzez swoją pracę pracownik socjalny stara się odnajdować i analizować przyczyny występowania trudności życiowych u klienta aby następnie móc skutecznie wspierać go w prawidłowym wypełnianiu ról społecznych. Poza pracą z klientem pracownik socjalny współpracuje również z różnymi specjalistami np. lekarzami, pielęgniarkami, pedagogami, funkcjonariuszami policji. Wszystko to z zachowaniem zasad etyki zawodowej. Wykonywanie tych wszystkich zadań wymaga ogromnej ilości empatii, zaangażowania i wiary w drugiego człowieka.

Mając na uwadze trud codziennie wykonywanej pracy, pracownicy socjalni otrzymali podziękowania wręczone w imieniu Starosty Stargardzkiego przez Panią Irenę Agatę Łucką- Członka Zarządu Powiatu Stargardzkiego.

Oprawę artystyczną stanowiły występy dzieci i młodzieży z Powiatu Stargardzkiego.

Fot. T. Surma