Głównej zawartości

Sezon grzewczy jest już w pełni. Co roku w tym okresie dochodzi w Polsce do kilku tysięcy zaczadzeń, w tym kilkudziesięciu ze skutkiem śmiertelnym. Te dane wskazują na ciągle niską świadomość zagrożeń, jakie niesie ze sobą czad.

Co czwarty Polak myśli, że czad można rozpoznać po zapachu lub dymie. Niestety ten wysoce toksyczny związek chemiczny jest całkowicie niewidzialny i niewyczuwalny. 

Państwowa Straż Pożarna rokrocznie apeluje o ostrożność, prowadzi również kampanie społeczne mające na celu uświadamianie społeczeństwa jak poważnym zagrożeniem życia jest tlenek węgla, zwany potocznie cichym zabójcą. Ryzyko śmiertelnego zatrucia wzrasta w okresie jesienno-zimowym, w domach, w których urządzenia grzewcze oraz przewody kominowe i wentylacyjne są wadliwe lub źle użytkowane.

Osłabienie, ból głowy, duszności , senność oraz przyspieszona czynność serca mogą świadczyć o obecności tlenku węgla. W przypadku wystąpienie takich objawów należy niezwłocznie przewietrzyć mieszkanie, ewakuować współmieszkańców, wyjść na zewnątrz, wezwać straż pożarną oraz zasięgnąć porady lekarza.

Więcej informacji oraz porad można uzyskać na stronie Państwowej Straży Pożarnej:  http://www.straz.gov.pl/porady/bezpieczenstwo_pozarowe_w_domu