Jeszcze do niedawna  nie traktowano go całkiem poważnie. Stanowił formę niewyszukanej rozrywki, której unikały „literackie salony”. Przyznawanie się do jego lektury nie bywało w dobrym tonie. Z biegiem lat sytuacja zmieniła się diametralnie, sam zaś komiks dojrzał- trafiając także do grona dzieł z górnej półki. O fenomenie komiksu rozmawiano w siedzibie stargardzkiego Starostwa, podczas konferencji pod hasłem: „Komiks w edukacji humanistycznej”, zorganizowanej staraniem Powiatowego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli. Któż z nas nie zaczytywał się przygodami Tytusa, Romka i A'Tomka? Nie śledził z wypiekami na twarzy przygód dzielnych wojów Mirmiła, zmagających się z podstępnym Hegemonem i jego kapralem, w kolejnych zeszytach przygód Kajka i Kokosza kreślonych genialną kreską Janusza Christy? Dzieła polskich twórców komiksu znalazły już stałe miejsce we współczesnej literaturze. Sama zaś polska szkoła komiksu zdobyła sobie uznanie na świecie.

Organizatorzy konferencji, która miała miejsce 20 kwietnia 2018 r., dostrzegając fenomen komiksu zachęcali nauczycieli, by uczynić z niego narzędzie także w codziennej edukacji. Przekonywano, że wiedza przekazywana w niebanalnej formie, z wykorzystaniem komiksowych elementów, bardziej skutecznie trafia do młodego odbiorcy. Uczestnicy spotkania, nad którym patronat objęła Starosta Stargardzki Iwona Wiśniewska, analizowali także wyniki badań czytelnictwa komiksu w polskich bibliotekach. Zastanawiano się również, jak najbardziej efektywnie wykorzystywać komiks w pracy z uczniami. Była także okazja na podsumowanie dziesięciu edycji Powiatowego Konkursu na Komiks pod hasłem: „Mój ulubiony bohater literacki w epoce”.
W konferencji Powiat Stargardzki reprezentował Dyrektor Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu Jerzy Hernet. Na zaproszenie odpowiedzieli też: Dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego w Stargardzie Bronisław Stefanowicz, oraz zastępca dyrektora ds. naukowych Muzeum Archeologiczno- Historycznego Jolanta Aniszewska. Wśród obecnych był także Zastępca Dyrektora Zespołu Szkół Nr 1 Jacek Jeske. Dopisało również szerokie grono uczniów i nauczycieli, zainteresowanych komiksem.
Zebrani mieli okazję wysłuchać wykładu wprowadzającego na temat komiksu, który wygłosił prof. Uniwersytetu Gdańskiego Jerzy Szyłak- jeden z najważniejszych polskich badaczy tego gatunku. Autor licznych tekstów i książek o historii oraz teorii komiksu, w niebanalny sposób mówił o jego roli we współczesnym świecie. Prelegenci z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie- Krzysztof Lichtblau i Marta Kostecka, skupili się natomiast na komiksowych adaptacjach literatury i popularności komiksów w polskich bibliotekach.
Wiele miejsca poświęcono też dziesiątej już edycji Powiatowego Konkursu na Komiks. Jego uczestnicy zmierzyli się z wyzwaniem stworzenia opowieści w formie komiksu, poświęconej ulubionemu bohaterowi literackiemu z wybranej epoki. Irena Zalewska, koordynator konkursu trwającego już 10 lat, zaprezentowała film z podsumowaniem poszczególnych edycji. Od strony artystycznej konkurs ocenił natomiast Ryszard Baloń, przewodniczący jury.
Organizatorzy konkursu przyznawali, że przed uczestnikami postawiono duże wyzwanie przełożenia treści oraz pomysłów prac, na specyficzny język grafiki komiksu. Laury już od V edycji zbierała m.in. Dominika Borowska, obecnie uczennica I Liceum Ogólnokształcącego w Stargardzie. Uczestnikom konferencji mówiła o swojej fascynacji komiksem. Przypomniała, że dzięki swojej pasji rozpoczęła przygodę z grafiką, poznała również wiele przydatnych technik malarskich. Być może zobaczymy niebawem Dominikę w gronie młodych twórców polskiej szkoły komiksu...
Warto przy okazji wspomnieć, że po raz pierwszy w historii szkolnictwa, nową podstawę programową wzbogacił przedmiot „Wiedza o komiksie jako tekście kultury”. Na listę lektur szkolnych trafił też pierwszy komiks- wybrany tom z serii przygód Kajka i Kokosza. Z całą pewnością będzie to jedna z tych lektur, do których uczniów namawiać nie trzeba.
Konferencji w siedzibie Starostwa towarzyszyła wystawa prac komiksowych, autorstwa laureatów dziesięciu edycji konkursu. Uczestnicy spotkania zostali obdarowani specjalnym wydaniem katalogu „10 lat z komiksem”, w którym zaprezentowano twórczość młodych miłośników komiksu. Katalog trafi do bibliotek wszystkich szkół, biorących udział w dziesięciu edycjach konkursu.
Komiks zatem bawi, uczy oraz inspiruje kolejne pokolenia, które- odkrywając możliwości oraz siłę artystycznego wyrazu- próbują swoich sił, zauroczeni formą, grafiką i obrazem. Kwestią czasu pozostaje zajęcie przez naszych młodych grafików zasłużonego miejsca w gronie twórców komiksów. Życzymy im tego, wracając do przygód komiksowych bohaterów z lat dzieciństwa.