Zbliża się okres przedświątecznych zakupów, dlatego też Rzecznik Konsumenta w stargardzkim Starostwie – Pani Edyta Domińczak, przypomina o prawach konsumenta i obowiązkach sprzedawcy, wynikających z zawierania umów kupna – sprzedaży. Przy umowie sprzedaży to zwykle konsument jest tą słabszą stroną, a przedsiębiorca nierzadko wykorzystuje, zresztą sprzecznie z prawem - niewiedzę kupującego. Niestety, klienci dają się oszukiwać, bo nie wiedzą, czego mogą wymagać od sprzedawcy i jakie mają prawa związane z dokonanym zakupem.
Sprzedawcy bardzo często praktykują skracanie ustawowego terminu na zgłoszenie reklamacji. Nie wierzmy kiedy Sprzedawca wpisze na dowodzie zakupu „gwarancja 3/6 miesięcy”. Zgodnie z przepisami prawa Sprzedawca odpowiada za niezgodność towaru z umową przez okres 2 lat od daty jego nabycia. Pamiętajmy, że jeśli towar zostanie wymieniony, termin ten biegnie na nowo. Przepisy te stosowane są do każdego zakupionego towaru. Warto wiedzieć: Przed dokonaniem zakupu warto dowiedzieć się, czy dany sklep przyjmuje zwroty towarów pełnowartościowych i niewadliwych. TYLKO W NIELICZNYCH SKLEPACH MOZNA ZWRÓCIĆ TOWAR BEZ PODANIA PRZYCZYNY – TYLKO DLATEGO ZE PRZESTAŁ NAM SIĘ PODOBAĆ LUB NIE DOPASOWALIŚMY GO PRZY ZAKUPIE. Jeżeli nie ma takiej możliwości, PAMIĘTAJMY, że sprzedawca nie ma obowiązku przyjęcia rzeczy i zwrotu nam pieniędzy. Konsument musi otrzymać od sprzedawcy pisemne potwierdzenie zawarcia umowy, na którym powinno znaleźć się oznaczenie sprzedawcy z jego adresem, data sprzedaży, określenie towaru, jego nazwa i cena (tzw. paragon). Nigdy nie zostawiajmy rachunku sprzedawcy, gdyż to zwykle jedyny dowód dokonania sprzedaży – składając ewentualną reklamację, warto zawczasu zrobić ksero rachunku dla sprzedawcy, bowiem z czasem litery bieleją. Zwykle to jedyny dowód wymagany przez Sprzedawców przy ewentualnej reklamacji towaru. Reklamuj buble: Zawsze warto składać reklamację, kiedy okaże się, że towar jest niezgodny z umową, czyli krótko mówiąc wadliwy. Zgłaszając reklamację - żądajmy potwierdzenia tego faktu na piśmie. Istotnym elementem jest to, że to My Konsumenci możemy wybierać z którego trybu reklamacyjnego skorzystamy tzn. z uprawnień wynikających z niezgodności towaru z umową czy z gwarancji. Jeśli kupiliśmy towar, a wada ujawniła się w trakcie użytkowania - najpierw możemy domagać się nieodpłatnej naprawy towaru lub wymiany go na nowy (z niezgodności towaru z umową). Jednakże jeśli naprawa, albo wymiana są niemożliwe, wówczas mamy prawo domagać się stosownego obniżenia ceny albo odstąpienia od umowy. Nie możemy domagać się od razu zwrotu pieniędzy, bowiem nie jest to roszczenie reklamacyjne. Warto również wiedzieć: że towar przeceniony także podlega reklamacji. Przecena towaru nie wyłącza możliwości reklamacji, jeśli klient kupuje towar pełnowartościowy – wówczas informacje wyłączające reklamacje nie wiążą go. Bezprawnym jest umieszczanie przez Sprzedawców wywieszek typu „Towar przeceniony nie podlega reklamacji”. Jest to bardzo często nadużycie, gdyż możliwość złożenia reklamacji zależy od tego, jaka była przyczyna przeceny. Nie można reklamować tylko tych wad towaru, o których klient wiedział w momencie zakupu, bądź o których oceniając rozsądnie powinien był wiedzieć.

Szczegółowych informacji w powyższych tematach zasięgniesz u Rzecznika Konsumentów - Edyty Domińczak
przy ul. Skarbowej 1 w bud. Starostwa Powiatowego w Stargardzie Szczecińskim.,
albo pod nr tel.09148 04 842, bądź email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.