Powiatowy Rzecznik Konsumentów chciałaby zwrócić uwagę i przestrzec konsumentów w zakresie dokonywania zakupu towarów po tzw. „okazyjnych cenach” , albo produktów wykazujących właściwości lecznicze.

Robot kuchenny, komplet garnków, wełniana pościel, poduszka rehabilitacyjna, odkurzacz wodny, fotele i magnesy lecznicze – oto przedmioty pożądania wielu, zwłaszcza starszych konsumentów, którzy stają się posiadaczami tych towarów, ale czy szczęśliwymi?
Coraz częściej zwracają się do Rzecznika osoby, które podczas prezentacji zdumieni, a wręcz oszołomieni ofertą w pośpiechu podpisują umowy. Zawieraniu takich umów bardzo często towarzyszy presja, iż konsument ma jedyną, niepowtarzalną okazję zrobić „dobry interes”. Zwykle profesjonalista dobrze przygotowany, biegle władający technikami marketingowymi wykorzystuje element zaskoczenia konsumenta swoją ofertą, uniemożliwiając konsumentowi porównanie otrzymanej oferty z innymi funkcjonującymi na rynku. Krępuje możliwość swobodnego podjęcia decyzji. Obok zaskoczenia kolejnym źródłem zagrożenia, na które zwraca się uwagę podczas zawierania umów jest specyficzna technika zawierania umów a w szczególności mogąca wystąpić agresywność oferty, zagrażająca świadomemu uczestnictwu w rynku ze strony konsumenta. Często okoliczności towarzyszące podczas zawierania umów w hotelach, sanatoriach, restauracjach, lub też we własnym domu, z uwagi na element zaskoczenia utrudniają konsumentom przeprowadzenie analizy proponowanych warunków umowy, zbadanie wiarygodności kontrahenta oraz przewidzenie prawnych i finansowych następstw składanych oświadczeń woli.
Czasami już po podpisaniu umowy okazuje się, że zakupiony towar nie spełnia oczekiwań konsumentów, a na rynku można znaleźć podobne produkty oferowane po niższych cenach. Konsumenci często pytają zatem o możliwość rezygnacji z zakupu i zwrotu towaru. Kupując towar lub usługę od akwizytora lub podczas prezentacji np. w sanatorium, zawieramy tzw. umowę poza lokalem przedsiębiorstwa.
Prawo gwarantuje konsumentowi odstąpienie od takiej umowy – warunkiem jest wysłanie do przedsiębiorcy pisemnego oświadczenia o odstąpieniu od umowy, w terminie 10 dni kalendarzowych od daty zawarcia umowy. Jeśli koniec tego terminu przypada na dzień uznany za ustawowo wolny od pracy, termin upływa dnia następnego.
Warto pamiętać, że
termin ten wydłuża się do trzech miesięcy, jeśli przedsiębiorca nie poinformował nas na piśmie o możliwości odstąpienia od umowy.
Zwrot powinien nastąpić niezwłocznie, nie później niż w terminie czternastu dni. Koszty zwrotu towaru ciążą na konsumencie. Jeżeli konsument dokonał jakichkolwiek przedpłat, należą się od nich odsetki ustawowe od daty dokonania przedpłaty.
Najlepiej jednak w ogóle nie ulegać namowom sprzedawców i przed podpisaniem umowy na chłodno rozważyć, czy oferowany produkt jest nam potrzebny, czy nas na niego stać, czy faktycznie warto go kupić, a może w sklepie jest dużo tańszy. Nie dajmy sobie wmówić, że czeka na nas prawdziwa okazja, która więcej się nie powtórzy, albo oferowany produkt uczyni cuda i wyzdrowiejemy.
Nauczmy się mówić „nie” akwizytorom, chyba że faktycznie chcemy lub potrzebujemy kupić dany towar. Należy również wspomnieć o podpisywanych umowach kredytowych na zakup wyżej wskazanych towarów. Istotną informacją jest to, że z zawartej umowy kredytowej również możemy zrezygnować w terminie wskazanym w treści umowy składając do banku pisemne oświadczenie o odstąpieniu.
Zawsze do dyspozycji konsumentów
Edyta Domińczak – Powiatowy Rzecznik Konsumentów udziela porad prawnych od poniedziałku do piątku w godzinach od 8-16.00 w biurze w Starostwie Powiatowym przy ul. Skarbowej 1 w Stargardzie Szczecińskim