W dniach 13-19 czerwca 2011 r., na zaproszenie Starosty Stargardzkiego Waldemara Gila, gościła w Powiecie Stargardzkim grupa ukraińskiej młodzieży w przedziale wiekowym 13-17 lat, z Rejonu Sarneńskiego, z którym nasz powiat zawarł umowę o współpracy. Wraz z dwoma opiekunkami liczyła ona 19 osób.

Większość uczestników to uczniowie Kolegium im. Tarasa Szewczenki w Sarnach, w którym prowadzone jest nauczanie języka polskiego. Organizatorzy starali się przede wszystkim zapoznać młodzież i ich opiekunów z polskim systemem oświatowym, prezentując wybrane, podległe Starostwu placówki. Zwiedzano Zespół Szkół nr 1 i 2, Centrum Kształcenia Praktycznego. Wspólnie z uczniami Technikum Gastronomicznego z ZS nr 2 przygotowywano tradycyjne polskie potrawy, oczywiście wspólnie je degustując. Zwiedzano znajdujący się pomiędzy Stargardem a Żarowem, na terenie Leśnictwa Kliniska biotop wodno–lądowy „Żabie uroczysko”, z cenną fauną i florą. Oprócz wizyt oficjalnych przygotowano wiele atrakcji, m. in. wyjazd do Szczecina, do akwaparku „Laguna” w Gryfinie, pobyt nad Morzem Bałtyckim i zwiedzanie „Fortu Gerharda” w Świnoujściu, wizytę w stargardzkim Parku Linowym.

Nie zabrakło również spotkania z mniejszością ukraińską Powiatu Stargardzkiego, podczas pikniku z okazji zakończenia roku szkolnego i katechetycznego, organizowanego przez stargardzkie Koło Związku Ukraińców w Polsce,. Przy okazji wizyty w Szczecinie odwiedzono siedzibę szczecińskiego oddziału ZUwP oraz spotkano się z Konsulem Honorowym Ukrainy w Szczecinie – Henrykiem Kołodziejem. W niedzielę chętni mogli wziąć udział w nabożeństwie Kościoła Greckokatolickiego, bądź Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego w Stargardzie Szczecińskim. Moc wrażeń pozostawiła z pewnością u uczestników miłe wspomnienia.

Opracował: K. Szypowski