Zespół Szkół Nr 5 przy ul. Jana Śniadeckiego w Stargardzie był miejscem rywalizacji językowej. Swoje umiejętności słowotwórcze i językoznawcze uczestnicy mogli sprawdzić i przetestować w ramach XVII już Konkursu Języka Niemieckiego, oraz X edycji Konkursu Języka Angielskiego. Oba dedykowano uczniom szkół podstawowych i oddziałów gimnazjalnych.
10 kwietnia 2018 r., w konkursowe szranki stanęła młodzież 9 szkół powiatu stargardzkiego. Była okazja, by zmierzyć się z rówieśnikami, szlifując pilnie umiejętności posługiwania się językiem obcym. Prawdziwą rozrywkę intelektualną zapewniły testy z zakresu leksyki oraz gramatyki.

Gdy uczestnicy rywalizacji stawiali czoła kolejnym gramatycznym wyzwaniom, łamiąc sobie głowy i języki, nauczyciele oraz opiekunowie mieli okazję uczestniczyć w konsultacjach metodycznych, przeprowadzonych przez panią Karolinę Małecką z Wydawnictwa Express Publishing. Wzięciem wśród pedagogów cieszyły się również warsztaty pod hasłem: „Jak wesprzeć ucznia w znalezieniu motywacji do nauki?”.
W ramach przerwy po części konkursowej, uczestnicy zmagań językowych mieli okazję zwiedzić szkołę przy ul. Śniadeckiego. Uwagę odwiedzających przykuwał zwłaszcza profil działalności Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych. Jego uczniowie uraczyli gości słodkim poczęstunkiem, proponując ciasta własnego wypieku.
Słodko zrobiło się jeszcze raz laureatom konkursów językowych, po formalnym ogłoszeniu wyników. W Konkursie Języka Niemieckiego pierwsze miejsce zajęła Martyna Cieślik z SP 10 w Stargardzie. Miejsce drugie w rywalizacji uzyskała Luisa de Boer Pawulska, z gimnazjum w Starej Dąbrowie. Na trzecim miejscu znalazła się Roksana Durzyńska- ponownie ze stargardzkiej SP 10.
W Konkursie Języka Angielskiego na pierwszym miejscu triumfowała Wiktoria Trembowska, z Zespołu Szkół w Ińsku. Miejsce drugie zajął natomiast Mateusz Jaskólski. Na trzecim uplasowała się Jagoda Pietrusewicz- oboje z SP 10 w Stargardzie. Zwycięzców uhonorowano nagrodami i dyplomami.
Organizacją obu konkursów zajęła się Grupa do Zadań Specjalnych, złożona z nauczycieli Zespołu Szkół Nr 5: Barbary Bytniewskiej, Marty Pych- Lipińskiej, Marty Maślanki oraz Katarzyny Cichanowicz. Panie dzielnie wspierał Ireneusz Błaszczuk.
Przy okazji gratulacji dla zwycięzców i organizatorów warto uświadomić sobie, że jeśli już łamać sobie język skutecznie- to tylko przy Śniadeckiego.